Дано някои да помогне!!! (координати на точки)

на геодезическа тематика.
bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Дано някои да помогне!!! (координати на точки)

Мнение от bobets »

Ако някои има точки в с.Борика Ихтиманско нека да ми помогне ,че в АК имат ама те са затрити повечето.
Мерси предварително ,ако някой има да пише ще му кажа около кои имоти са точките.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Мога да помогна с няколко триангулачни точки около Борика.

Изображение

цъкай тука!

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Мнение от bobets »

Мерси за бързата помощ. Все пак ако има някои от осовата мрежа или рго точки много ще помогне,че е измерено всичко вече и да не ходи пак да се привързва.

ceko
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:44 pm

Помощ

Мнение от ceko »

Моля, ако някой има инфо за триангулачни точки около и във Варна, да помогне. За предпочитане във WGS-84 формат.

Благодаря предварително !

m9ck
administrator
Мнения: 147
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от m9ck »

Цеко, здравей. Напиши повече подробности - къде точно във Варна или около, нещо като картен лист няма ли? Какво имаш предвид под WGS84 , да търсиш точките с навигационен GPS , или прецизни координати в ETRF , епоха 2005 ?
bpfc 4 life

ceko
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:44 pm

Мнение от ceko »

Благодаря за светкавичния отговор !

Аз работя по подобряването на на точността на GPS измерванията, считам че имам някакъв напредък, за доказателсто на който съм решил да преведа един експеримент, които се състои в намирането на референтна точка с прецизни координати върху която да слжа един или няколко GPS-a и да запиша какво показват преди и след като им подам мойте поправки, затова ми трабват координатите по WGS-84 за да не се налга после да трансформирам.

Намерих една точка от EUREF (BULREF) но тя е чак в Каварна (KAVA 0555), в същия документ прочетох, че има 7 основни и 8 допълнителни точки, но немога да намеря координатите на допълнителните (трябва да има за град Варна).

Затова всяка реперна (триангулочна или ...) точка около Варна (за да имам "чисто небе") ще ми е от полза.

Благодаря предварително !

Поздрави от Варна

m9ck
administrator
Мнения: 147
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от m9ck »

В твоя случай е най добре да се свържеш със Военно топографската служба (ВТС) , при тях се намира цялата информация за всички точки (над 100) които са измерени с GPS (клас 1 и клас 2) и ще са основата на новата координатна система. Ще ти предоставят координати WGS84, но естествено срещу заплащане.

Другия вариант е тук да попаднеш на колега, който е мерил с GPS във Варна и региона и да ти даде някоя точка с координати, но вероятността според мен е малка.

Разкажи ни малко повече за проекта. Какво имаш предвид под подобряване точността на измерванията с GPS ?

Поздрави от Пловдив :wink:
bpfc 4 life

Jonny
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 4:45 pm
Местоположение: O.K.

Мнение от Jonny »

Изображение

ceko
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:44 pm

Мнение от ceko »

Проекта представлява софтуерен модел симулиращ реална рефернтана DGPS станция (Radiobeacon) и предназначен за корабоплаването (осигуряване на диференциални поправки когато корабът не се намира в зоната на покритие на DGPS система било то Radiobecon, WAAS, EGNOS, ..) във всичките му фази (без автоматично приставане! засега). Направил съм го да работи и за Navstar (GPS) и за ГЛОНАСС, като за втората не е стабилен защото те просто нямата достатъчно навигационни спътници в космоса. При последните ми експерименти постигнах хоризонтална точност (2D Accuracy) = 1.2 метра при 50% доверителна вероятност, при 95% доверителна вероятност (известно още като 2DRMS) хоризонтална точност е = 2,93 метра, т.е. напълно съвпада с точностите изписани върху кутийката на всеки GPS при използване на диференциални поправки. Спазил съм международния формат за предаване на поправки наречен RTCM SC-104, което позволява на всеки GPS поддържащ този формат да ги ползва.

Опитвам се да публикувам всичко в един мой сайт, но все не остава време. Умишлено няма да го пускам тук да не се "разсърдят" adminite!

В допълнение мога да кажа, че мога да изработвам и разпространявам диференциални поправки за произволна точка от Земното кълбо

Поздрави !

m9ck
administrator
Мнения: 147
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от m9ck »

Цеко, това с което се занимаваш е много интересно ! Ако имаш предвид админите тук (geodesy-bg.net) трябва да знаеш , че няма никакви проблеми да публикуваш тук каквото и да било. Даже е желателно. Ако имаш време създай една тема и опиши в нея с подробности характера и методиката на твоя изследователски процес.

В момента в България Навитек предлагат подобна услуга - виртуална референтна станция, която генерира RINEX формат за желани от потребителя координати, стига да са в обхвата на техните референтни станции. Софтуера, който използват е германски на Гео++ (www.geopp.com).

Твоята дейност е много интригуваща, ще направя всичко възможно да немеря някои точки във Варненско, а ти се надявам да ни държиш в течение на разработката.
bpfc 4 life

ceko
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:44 pm

Мнение от ceko »

Благодаря за съпричастността !

Относно Навитек, днес попаднах на техния сайт, но не ми стана ясно как да се "добера" до поправките им, за да ги сравня с мойте, няма никаква информация за местоположението на референтните им станции, модел на приемници и антени и т.н. както си му е по правилата. Общото ми впечатление е, че сайта им е недостатъчно информативен. Главната разлика между моята работа и тяхната е, че те немогат да позиционират референтна станция например в средата на Тихия океан за да осигурят кораб, група кораби и кацащите и излитащите от тях вертолети с висока точност. Но все пак браво на екипа им, явно имат други цели и икономически интереси, важното е, че се работи в тази област. Непознавам този софтуер, но доколкото знам за да се съдаде виртуална референтна станция, трябва да има в близост реални референтни станции и чрез матем. моделиране да се интерполират или екстраполират поправките за точката на виртуалната станция, и в този смисъл не ми стана ясно от картата им на покритие това реални или виртални станции са.

сайта ми е gps.solution-pro.net иска регистрация, която е абсолютно безплатна, всъщност всичко вътре е безплатно.
Но пак се извинявам сайте не е пълен, още го разработвам.

Поздрави

ceko
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:44 pm

Мнение от ceko »

Здравейте, вече ми станя ясно какво търся !!!

Търся координтаите на точките от Държавната GPS мрежа, тя се състои вече от около 480 точки, от който

15 точки - прецизен клас "Булреф" (изходни точки EUREF-89);
112 точки - основен клас точки;
353 точки - потребителски клас точки;

всички те са международно оценени с клас "В" (точност под 1 см)

За щастие повечето от тях се намират в СИ България и отговарят на серия изисквания, от които

- да са достъпни с МПС;
- да няма препядствия над ъгъл 15 градуса над хоризонта и т.н.

което е точно за моят експеримент !

Поздрави

m9ck
administrator
Мнения: 147
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от m9ck »

Прав си относно Навитек! Сайта им сякаш цели да спести информация от колкото да я предостави, но проблема си е техен. Виртуалната им станция работи само в обхвата на техните референтни станции, на морето имат само една - в Приморско. Иначе съм ползвал услугите им и резултатите бяха много добри. Сега гледам са пуснали , дори и тук в нашия форум и DGNSS услуга, което вече се доближава до твоята дейност.

Колкото до Варна, там няма точка от EUREF, дори от тези 8 второстепенни, а има точка от европейската височинна мрежа EUVN.

Цеко, регистрирах се в сайта ти, но още не съм получил линк-а за активация. Нямам мейл от системата и немога да се логна на този етап.

Поздрави !
bpfc 4 life

ceko
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:44 pm

Мнение от ceko »

Тук има малко инфо, стр.5

http://www.euref-iag.net/symposia/book2 ... lgaria.pdf

ceko
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:44 pm

Мнение от ceko »

Съжалявам за обърканата регистрация, досега не се случвало, добавих те ръчно.

Пробвай

За съжаление може би на този етап впечатленията от моя сайт също ще бъдат като споделените по-горе, т.е. НЕИНФОРМАТИВЕН :(

Ще се постарая да го позаредя малко с инфо, тези дни

Поздрави

Публикувай отговор