Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Всичко свързано с инструментите на различните производители.
Chervenkov
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 6:26 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Chervenkov »

И ние от скоро имаме hitarget. Не знам кой модел е, но основна грешка откриваме в софтуера. Дава фиксет при pdop над 5-6, та даже имаме и при 15пдоп. Това е недопустимо и сме получавали и съответно неверни точки. Казали сме за проблема и чакаме да го коригират. За мен трябва да има настройка за да се определя до какъв пдоп да имаме фиксирано решение. Същия проблем го има и при topcon hiperpro - първата версия.

HaCko
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 7:04 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от HaCko »

Chervenkov написа:И ние от скоро имаме hitarget. Не знам кой модел е, но основна грешка откриваме в софтуера. Дава фиксет при pdop над 5-6, та даже имаме и при 15пдоп. Това е недопустимо и сме получавали и съответно неверни точки. Казали сме за проблема и чакаме да го коригират. За мен трябва да има настройка за да се определя до какъв пдоп да имаме фиксирано решение. Същия проблем го има и при topcon hiperpro - първата версия.
Така е да - при висок PDОP понякога не те предупреждава ами направо ти позволява да запишеш точката. При Trimble имаше такова предупреждаване и съответно пак можеше да запишеш точката, но си знаеш какво става с нея.
В крайна сметка с какъвто и инструмент да мериш винаги трябва да седнеш и да прегледаш резултатите от измерванията.
Иначе Hi-target-а е доста читав, справя се доста прилично, особено с комбинация с 1Yocto мрежата.
Има разни забележки по софтуера, но се очаква с новата версия доста от тях да са коригирани.

kassey
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Мар 23, 2008 7:45 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от kassey »

Имам v100 с контролер и при фиксирано положение, ако точността не е добра при по-тежки условия, ми излиза съобщение недостатъчна точност, ако искам да продължа, обикновено, изчаквам малко и става, няма как да се сгреши!

Chervenkov
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 6:26 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Chervenkov »

kassey написа:Имам v100 с контролер и при фиксирано положение, ако точността не е добра при по-тежки условия, ми излиза съобщение недостатъчна точност, ако искам да продължа, обикновено, изчаквам малко и става, няма как да се сгреши!
Съобщението с недостатъчна точност е за точността на заснетата точка, по точно при усредняването на записите.
Има как да сгреши! Лично от мен тествано! Точката я показва на 1-2 метра от реалното й местоположение!
HaCko написа:Така е да - при висок PDОP понякога не те предупреждава ами направо ти позволява да запишеш точката. При Trimble имаше такова предупреждаване и съответно пак можеше да запишеш точката, но си знаеш какво става с нея.
В крайна сметка с какъвто и инструмент да мериш винаги трябва да седнеш и да прегледаш резултатите от измерванията.
Иначе Hi-target-а е доста читав, справя се доста прилично, особено с комбинация с 1Yocto мрежата.
Има разни забележки по софтуера, но се очаква с новата версия доста от тях да са коригирани.
Да, винаги трябва да си прегледаш резултатите от измерванията.
Но като установиш грешка в 3-4 точки от 100 да кажем, и те са съществено важни точки, какво правим.... хайде пак на обекта. От там и негативите като започнем от отделяне на време, разходи за транспорт и най-важното излагане пред клиента.
При трасиране как ще си проверим трасировката? Това за което се сещам е да заснема трасираната точка на място и в контролера да гледам показателите. Ами ако имам 100 точки да трасирам ...
Дава се една торба с пари за инструмент ново поколение от 2016 година с реклама за висока точност и така нататък, но при перфектни условия! А реално кога мерим при перфектни условия...?!
Как пък така са пропуснали при писането на софтуера да сложат настройка за PDOP. Ама ако има и се сложи горна граница по инструкция или дори малко завишена, ще мери под дървета и до сгради ама друг път. Може като хардуер да е страхотен инструмента, но за сега не съм впечатлен.

Чакаме сега новата версия на софтуера.

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от GeoRT »

Мисля че отворените въпроси в тази тема касаят генерално предлаганите ГНСС системи, а не само конкретната марка.
Едно е сигурно, човек трябва да е много предпазлив.
Маркетинговите глупости с фиксиране под дървета, стрехи, до високи сгради и т.н. изобщо не искам да ги коментирам.
Имам цяло изследване на измерванията на една тегава точка, която съм мерил с тотална станция, китайски гнсс, моят тримбъл Р4 и Лайка Вива по няколко пъти.
Истината е, че оценката на точността, която пише на дисплея ужким взима предвид ПДОП, СР.КВ.ГР и т.н. но все пак е 68% доверителен интервал. Това е при абсолютно всички уреди от средния клас.
И ако при заснемане имаш шанс да осмисиш и вземеш предвид някои криви точки, то трасирането при малко по-затруднени условия си е почти на сляпо.

new1
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Фев 25, 2011 12:07 pm
Местоположение: На много места :)

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от new1 »

GeoRT написа: Маркетинговите глупости с фиксиране под дървета, стрехи, до високи сгради и т.н. изобщо не искам да ги коментирам.
С това съм абсолютно съглнасен, но явно има ефект и конкретния дистрибутор в момента е доста коментиран сред колегите.

А според вас въпросната марка Hi Target в ценово отношение има ли конкурент? За Лайка и Тримбъл няма да говорим, че те са в друг ценови клас.

pravoto
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Яну 31, 2017 10:43 am

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от pravoto »

GeoRT написа:А според вас въпросната марка Hi Target в ценово отношение има ли конкурент? За Лайка и Тримбъл няма да говорим, че те са в друг ценови клас.
Не трябва да има делене на отделни класове и цени при работа в RTK режим. Крайният резултат трябва да е гарантиран, с висока точност. После всички измервания влизат в кадастрални карти и при големи несъвпадения (по-горе се цитира град Варна с 1.5 метра при РГО !!!!! ) се чудим защо сами си създаваме неудобства с клиенти и най-вече си излагаме проефесията
Търговците на инструменти ВИНАГИ ще си хвалята стоката, като най-добрата :D , ние като ползватели трябва съвестно да си вършим работата и да ги контролираме...а пък пазара ще определи, на база мнения като тази тема, койе инструмент си заслужава да се закупи ... и кой е високия клас

HaCko
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 7:04 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от HaCko »

new1 написа:
GeoRT написа: Маркетинговите глупости с фиксиране под дървета, стрехи, до високи сгради и т.н. изобщо не искам да ги коментирам.
С това съм абсолютно съглнасен, но явно има ефект и конкретния дистрибутор в момента е доста коментиран сред колегите.
Че рекламата и маркетинга движат света от доста отдавна.
Наскоро ходих при колегите от ГЕО-ИВАНОВ. Предлагат китайска тотална станция от марката South, като в същото време не знаят нищо за нея и я нямат в наличност (чакали някой да си я поръча). Ами извинявайте ама с такъв "маркетинг" надали ще продадат нещо.
Hi-Target-a е коментиран, защото е на примамлива цена и си върши работата перфектно. А и така като гледам не отстъпва по нищо на който и да е инструмент от "високия ценови клас".

Vencislav
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2017 7:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Vencislav »

new1 написа:
GeoRT написа: Маркетинговите глупости с фиксиране под дървета, стрехи, до високи сгради и т.н. изобщо не искам да ги коментирам.
С това съм абсолютно съглнасен, но явно има ефект и конкретния дистрибутор в момента е доста коментиран сред колегите.

А според вас въпросната марка Hi Target в ценово отношение има ли конкурент? За Лайка и Тримбъл няма да говорим, че те са в друг ценови клас.
Аз като купувах v 100 hi target пручих всички аналогични китайци.Саут колида и още едни .Спрях се на тази марка щот имам 3 Месеца фрии корекции. Удобно е да си се учиш на воля и да правиш проби.Платката е тримбъл и контролера е андройд и е с най добра памет и процесор. Всичко на куп натежа в тази посока .А и меюто е на бг.
Иначе всички предлагат аналогични gps и.

PatriOt
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Мар 22, 2012 5:21 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от PatriOt »

Chervenkov написа:А този инструмент като мери под дървета и в забутани места, мери ли вярно? Или там изписва fixed и си мислим че всичко е ОК?

Относно РГО-то на Варна - ............ Да не казвам и че има РГО и цяла кадастрална карта с отклонение от 1.5 метра!

Хмм а въпросното РГО и кадастрална карта са правени от представителя на Hi-Target за Варна :lol: :roll:

Vencislav
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2017 7:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Vencislav »

Предполагам при изравнение на триангулацията 3 4 клас ср.кв.крешка е от порядъка на до 25 см. Която грешка е разхвърлена на РГО то от което следва че разлика с GPS от порядъка на до 25 см мисля че са нормална ??? Логически погледнато трингилация с визури от по 5 км м/у точките да е еднаква с gps измерване.Имам обект в Девня където съм си измерилс GPS една точка за проверкапреди 3 м. Всеки път при мерене в продължение на 3 м
Ятрасирам с GPS за проверка и всеки път кове до 1см по Х У и Н поне 15 пъти съм я проверявал.Нямам доверие на инструмента нов е. Но не се дънил до сега.

pravoto
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Яну 31, 2017 10:43 am

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от pravoto »

PatriOt написа:
Chervenkov написа:А този инструмент като мери под дървета и в забутани места, мери ли вярно? Или там изписва fixed и си мислим че всичко е ОК?

Относно РГО-то на Варна - ............ Да не казвам и че има РГО и цяла кадастрална карта с отклонение от 1.5 метра!

Хмм а въпросното РГО и кадастрална карта са правени от представителя на Hi-Target за Варна :lol: :roll:
:lol: :lol: :lol: Да се надяваме, че го е правил преди да стане представител на Hi-Target .... иначе баси и анти рекламата :roll: :roll: :roll:

Rosen
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Ное 08, 2012 7:42 pm

Re: Колеги дайте съвети и препоръки за двучестотен GPS

Мнение от Rosen »

Споделеното от колегата Vencislav доста ме смути. Става дума за контролното измерване на една и съща точка от РГО от два различни приемника с различни доставчици на корекции.
При мои измервания в Шуменска област, координатите на точки от РГО и триангулачни точки, които измеря, винаги се получават отместени на около 10 см източно.
Това си е направо константно. Доколкото знам, същото отчитат и други колеги.
Ползвам корекциите на смарт нет на лайка, работя директно в кс 2005 г. с Kolida K5plus+. Скоро смятам да пробвам и с други инфраструктурни мрежи. Интересното е, че тези отклонения се получават и при измерени със ГНСС мрежи.
Разбира се, има начин да се реши този проблем. Може да се ползват функциите за трансформация, заложени в софтуера, като се измерят поне 4 опорни точки с известни координати около обекта.

Колеги, някой би ли споделил кои системи спътници ползва при измерванията си. Моя инструмент, според спецификацията, поддържа всички съществуващи до момента. При реални измервания съм хващал само GPS, GLONAS, BeiDou. Спътниците на Galileo дали са активни в момента.

Публикувай отговор