Проблем с точността на локална ОГМ

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
eo.geodesy
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 1:02 pm

Проблем с точността на локална ОГМ

Мнение от eo.geodesy »

На обекта има развита опорна мрежа. Когато меря с тоталната станция между съседни точки, грешката е от порядъка на 2-3 см в разстоянието. Но измерих разстоянието между две отдалечени точки, които не са страна на триъгълник в мрежата, отдалечени на около 1073 м. и получих несъвпадение в разстоянието в размер на 12.5 см. - вижда ми се много.
Няма данни от измервания или изравнение на мрежата.
Каква би могла да е причината за голямата грешка и може ли да е нещо свързано с кривината на Земята ?
Какво да правя, не знам.
Обектът се разпростира на около 3 х 3 км, това значи, че между крайни точки може да се яви разлика от 40 см - жестоко !!!!
Помощ !
Благодаря !
Последно промяна от eo.geodesy на Пон Сеп 08, 2008 5:37 pm, променено общо 2 пъти.
Програмирам на Delphi

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Мнение от bobets »

вкарал ли си в тоталната станция корекции за кривина на Земя и за рефракцията?

eo.geodesy
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 1:02 pm

Мнение от eo.geodesy »

bobets написа:вкарал ли си в тоталната станция корекции за кривина на Земя и за рефракцията?
Вкарах само температурата ° C и атм.налягане mbar - значи само за рефракцията.
Тя е една стара тотална станция SOKKIA SET 4C, не знам как да и вкарам корекция за кривината на Земята ....
Програмирам на Delphi

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

1. Мисля че съвсем неправилно употребяваш термина "триангулация"!
2. ...измерих разстоянието между две не-страни на триъгълник в мрежата... - моля?!
3. Това, за което питаш е частен случай - проблем, с който всеки инженер, би трябвало да може да се справи мимоходом в ежедневната си практика.
Последно промяна от GeoRT на Чет Авг 21, 2008 3:08 pm, променено общо 1 път.

eo.geodesy
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 1:02 pm

Мнение от eo.geodesy »

Извинявам се за грешката, исках да напиша: "разстоянието между две точки, които не са страна в мрежата"
Дори и да не е триангулачна мрежа, все пак проблемът си е проблем :idea:
Аз съм инженер-геодезист, но досега не съм работил на големи обекти и нямам опит ....
Измервал съм малки мрежи около строителен обект със страни от 100 - 200 - max 300 m и съм получавал точност 0.5-1.5 cm.
Но тук ми дават готови координати, но при измерване получавам несъвпадение 12.5 cm на разстояние 1070 m :shock:
Програмирам на Delphi

bobets
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Ное 26, 2007 7:30 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Мнение от bobets »

Тия разстояния ако ги мериш в Autocad като си вкарал точките по координати( точките от мрежата ти), тези разстояния са хоризонтални, а в която и да е програма като ги мериш или смяташ са ти хоризонтални, а на полето сигурно мериш с наклонено разстояние както обикновенно се прави. Провери и това също дава голяма разлика в разстоянията.

dodimitrov
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Авг 22, 2008 10:45 am
Местоположение: София

Мнение от dodimitrov »

според мен SET 4C е един отличен инструмент с добро качество и доказан с годините. тоността на далекомера му е 5+5ppm и е значително по-голяма от посочените разлики.
кривината на земята и рефракцията много малко (незначително) ще повлияят на разстоянията - по-скоро на превишенията.
в каква координатна система са дадените точки и на каква надморска височина се намираш?
подозирам, че тези две корекции ще ти решат проблема.

emo5kov
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Ное 08, 2007 11:42 am

Мнение от emo5kov »

Бих посъветвал колегата, да преизмери мрежата.
1. Обекта е голям
2. Той ще си трасира обекта
3. Не на последно място, проблема може да с и е в самата мрежа
От друга страна 12.5 на 100 в строителството не са никаква грешка.
Ако има големи сгради или съоръжения, за всяко от тях може да си направи РГО и да го контролира само от РГО.

engcom_4
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Сеп 17, 2007 12:05 am

Мнение от engcom_4 »

eo.geodesy написа: Íî òóê ìè äàâàò ãîòîâè êîîðäèíàòè, íî ïðè èçìåðâàíå ïîëó÷àâàì íåñúâïàäåíèå 12.5 cm íà ðàçñòîÿíèå 1070 m :shock:
Àìè íàïúëíî íîðìàëíî å. Äîêîëêîòî ðàçáèðàì, òè ñðàâíÿâàø íåïîñðåäñòâåíî èçìåðåíî ðàçñòîÿíèå ñ èç÷èñëåíîòî îò êîîðäèíàòèòå :?: :!: :?: Òèÿ êîîðäèíàòè ñèãóðíî ñà è 1970ã. Çà òàêîâà ðàçñòîÿíèå õè÷ íå å çà ïðåíåáðåãâàíå êîðåêöèÿòà çà ïðîåêöèÿòà :lol: ,à êàòî äîáàâèì è êîðåêöèÿ çà íàäìîðñêàòà âèñî÷èíà...è êàêòî êîëåãèòå ïðåäè ìåí ñà ñïîìåíàëè-êðèâèíà íà Çåìÿòà è ðåôðàêöèÿ :D-åòî òè ãè 12òå ñì. :shock:
À îòíîñíî èíñòðóìåíòà-çà ìåí ñúùî òîâà å åäèí äîñòà äîáúð,ìàêàð è âå÷å äîñòà ñòàðè÷úê.

eo.geodesy
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 1:02 pm

Мнение от eo.geodesy »

0. Коти от порядъка на 51, 52 m;
1. Въведох координатите ( каквито ми са дадени ) на станцията на инструмента: Es, Ns, Hs;
2. Насочих се към другата точка ( в отражателната призма )
3. Въведох координатите ( каквито ми са дадени ) на точката, в която съм насочен: Et, Nt, Ht;
4. Накарах станцията дя си изчисли посочния ъгъл и видях, че е почти верен, т.е. закръглен 135.185, а аз съм го изчислил 135.1847 g.
5. Направих измерване и вместо координатите по т.3, получих: En, Nn, Hn;
6. Превключих да видя хоризонталното разстояние и ми показа 1072.987 m.
7. Изчислих разстоянието от координатните разлики и получих 1072.863 m.
Разлика_________________________________________________0.124 m.
8. Координатна с-ма неизвестна, има само списък с координати на опорни точки.
( Очевидно грешката е в опорната мрежа, или кривината на Земята оказва такова влияние на 1073 m. )
Програмирам на Delphi

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Да получили сте верен отговор на задачата, колегите са обяснили и причините за тази разлика. Дори 5/5 км. да Ви е обекта работете си в локална координатна система и само една точка за привързване и ориентация използвайте. Мога да предположа, че триангулачните точки, между които мериш разстояние са определени с точност в порядъка на 7-8 см или тази грешка ще се прехвърли в ИЗЧИСЛЕНОТО разстояние. Тъй като казваш, че си на малка надморска височина и почти равно то корекцията за надморска височина ще бъде пренебрежимо малка, също и за проекция ще бъде незначителна. НЯМА безгрешни координати всяка точка е определена със ср.кв.гр. (предполагам знаеш какво значат тези съкращения) дори и Мекометър ME5000 да използваш пак ще получиш същата разлика ± милиметър.

PS
Координатна система неизвестна какво значи, че тези координати може да имат още по големи грешки или на доверие приемате за безгрешни?
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

Geomatics
administrator
Мнения: 138
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 11:17 pm
Местоположение: гр. Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от Geomatics »

А възможно ли е, този който е правил регистъра, да е объркал някоя от координатите в сантиметрите? Има ли начин да си провериш координатите от някъде другаде :?:
Мерил ли си от тези две точки към съседните им?

eo.geodesy
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 1:02 pm

Мнение от eo.geodesy »

Geomatics написа:А възможно ли е, този който е правил регистъра, да е объркал някоя от координатите в сантиметрите? Има ли начин да си провериш координатите от някъде другаде :?:
Мерил ли си от тези две точки към съседните им?
Направих някои измервания към съседни точки, но още не ми се изяснява картината напълно. Приех 15-та точка за верна и посочен ъгъл към 13-та за верен и пронерих някои точки - едни мърдат с по 4-5 см, 8-ма мърда с 12 см ....
Има откъде другаде да проверя координатите - чрез измервания от други точки, но цялата мрежа е невъзможно да бъде измерена в момента поради липса на видимост - дига от пръст разделя мрежата на две части ....
Иначе единствен източник за координатите е изпълнителят-строител ( негов подизпълнител е проектант на обекта ). Нещо крият - не дават друга информация освен списъка с номерата и координатите на точките ....
Последно промяна от eo.geodesy на Съб Сеп 06, 2008 4:42 pm, променено общо 1 път.
Програмирам на Delphi

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

A, какво се случва с десета и шеснайста точки?
Вчера цял ден ти хвърлях боб и според мен там се крие разковничето!

Как очакваш някой да даде решение на проблемната ти мрежа без да я е виждал, нито като геометрия, нито като измервания, нито като обработка???
След като си инженер, както самия твърдиш, би трябвало поне да се сетиш как да представиш въпроса си, така че да се надяваш на някакъв отговор.
Три на три километра не е нищо, точките ти са с прогонена видимост и стабилизирани! От 20ти август досега можеше да си преизмерил и сметнал пет пъти това РГО, вместо да разчиташ на хвърлени напосоки предположения във форум, в който си задал супер мътен въпрос, без абсолютно никакви детайли черно на бяло.
Реагирам ти така остро, защото наистина се дразня от лаишкия ти подход.

eo.geodesy
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 1:02 pm

Мнение от eo.geodesy »

Аз не искам някой да ми изравни мрежата ....
Затова и въпросът ми е толково общо поставен ....
01. Обекстът не е в България.
02. Аз съм строителен надзор, а не съм от строителите - не е моя работа да измервам и изравнявам мрежата им. ( Проектантът би трябвало да им предостави добре измерена и изравнена мрежа, а проектантът е подизпълнител на строителя :lol: ).
03. Разполагам само със SOKKIA SET 4C ( батериите и падат бързо ), без WALKY-TALKY съм. Отражателната призма не е обаче на SOKKIA, а на LEICA, чиято константа определих на -30, чрез измерване на късо разстояние със станцията и с ролетка ....
04. Нямам дори фигурант.
05. По време на едно измерване от страна на строителите ( с тяхна LEICA производство 2008г. ) забелязах, че не им излиза разстоянието нежду 8 и 15 точки.
06. Аз по-късно проверих това разстояние и наистина се оказа, че не излиза.
07. Още по-късно проверих и някои съседни точки, но недостатъчно на брой, пък и няма видимост навсякъде поради големи купчини изкопна пръст и строителна техника, пък и нямам много възможности за мерене.
08. Не нося със себе си геодезическа литература.
09. Въпросът ми е по-скоро ТЕОРЕТИЧЕН, ако има някъде литература в интернет, да си припомня теоретично как стоят нещата .....
10. Пуснах писмо до строителите да си проверят част от ОГМ, защото в средата на обекта са натрупали "дига" от изкопана пръст и няма видимост към половината мрежа ....
Програмирам на Delphi

Публикувай отговор