Топологична карта получена от .hgt файловете на НАСА.

Решения на практически въпроси. Обмяна на опит и "know how".
Румен
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Окт 24, 2020 3:13 pm

Топологична карта получена от .hgt файловете на НАСА.

Мнение от Румен »

В сайта http://www2.jpl.nasa.gov/srtm/ са поместени множество hgt файлове, които дават релефа на планетата. От тези файлове например може да се направи топологична карта на България - и то само указваща надморската височина, т. е. без ненужни в някои случаи други означения.
Имам нужда от подобна карта, но проблемът е, че тези hgt файлове са неизползваеми. Те трябва да се превърнат в картинка за да мога да разпечатам например определени участъци. И тук е проблемът - няма възможност да се конвертират онлайн, а аз не мога да ги конвертирам с програма (като VTBuilder), защото на компютъра който използвам не мога да инсталирам и стартирам desktop приложения. Мога да ползвам само браузър.

Може ли някой да помогне, като за начало от директория https://dds.cr.usgs.gov/srtm/version2_1/SRTM3/Eurasia/ да свали, разархивира N36E025.hgt.zip файла и след това да го конвертира (примерно с предварително инсталирана програма VTBuilder) към някакъв формат на картинка (png/jpg). Това би трябвало да е парче от България.

tabakg
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Мар 12, 2016 1:01 pm

Re: Топологична карта получена от .hgt файловете на НАСА.

Мнение от tabakg »

Тези файлове са известни от доста дълго време. Според мен могат да служат за по глобални анализи на терена. Обработват се с Global Mapper, правят и хоризонтали и се експортват в различни формати. Между другото част от територията на България е файла (N42E026.hgt).

Румен
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Окт 24, 2020 3:13 pm

Re: Топологична карта получена от .hgt файловете на НАСА.

Мнение от Румен »

Мен ми трябват файлове с хоризонтали на следните области
N44E025.hgt.zip N44E026.hgt.zip N44E027.hgt.zip
N45E025.hgt.zip N45E026.hgt.zip N45E027.hgt.zip
Наистина пример ми в предната тема съм го запратил грешно твърде на юг.

Иначе ползването на Global Mapper е толкова невъзможно за мен, колкото и VTBuilder, защото споменах, че на компютъра който използвам не мога нищо да инсталирам като desktop приложения. tabakg ти можеш ли да ми конвертираш споменатите парчета карти в jpg или png формат, като се изобразява с хоризонтали (а не с цветове)?

tabakg
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Мар 12, 2016 1:01 pm

Re: Топологична карта получена от .hgt файловете на НАСА.

Мнение от tabakg »

Ще мога да ги конвертирам през седмицата. Отворих един от файловете. Това е в Румъния. За Румънска територия ли става дума? Знаеш ли кои райони на света ти трябват тези файлове и за какво ти са? На практика не вършат работа.

Румен
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Окт 24, 2020 3:13 pm

Re: Топологична карта получена от .hgt файловете на НАСА.

Мнение от Румен »

Трябват ми точно за България и то северна централна (+леко на изток +леко на запад). Явно сега много на север е отишло. Не знам как го правя. Иначе се водя от индекса на картата:
https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/images/S ... 4-2016.gif
Като начало се интересувам пътищата колко точно следват терена. Мисля после да ги ползвам и за други изследвания...

Публикувай отговор