В този случай наистина не може да се справи с матрицата. Това не е първи пример и проблема не е в данните, нито в схемата: стоим на дадена; ориентираме към дадена; висящ полигон от няколко точки напред; смятаме; к'вото се получи; фърляме; забравяме.
Програмата е написана и оптимизирана да решава безпроблемно големи задачи и сложни конфигурации на измерванията, дори се справя с отделни несвързани звена (отделни мрежи в едно изравнение). Не би следвало да гледаме критично на случаи, които се изчисляват с няколко "палави" движения повече.
Спънката идва от пренасянето/изчисляването на ор. ъгли или т. нар. предварително ъглово изравнение на мрежата. Тази операция в win версията се извършва по строг параметричен начин, а не както в DOS версията итеративно. По този начин се печели страшно много време за обработка, също така има и др. предимства. Дефакто цялата мрежа се изравнява като ъглова - без дължините. Какъв му е точно проблема не мога да кажа точно, защото се появява срвнително рядко, но явно трябва да се знае, че "и това го има в зара".
Дотук темата и коментарите са плява: безобиден проблем, много отговори, светкавично решение... Направи ми впечатление следното нещо, което според мен е много
ВАЖНО и доста колеги не му обръщат внимание. Казано е "локална височинна система", а котите са от порядъка на 500м.

Това не е локална система. При такива коти корекциите за надм. височина ще са значителни и ще започнат да влияят още от 100-ия метър нататък. Win версията на тплан нанася тези корекции независимо от вида на плановата КС, а не както при DOS - ако не може да нанесе едната не нанася и другата. Локални КС обикновено се ползват за постигане на по-висока точност, но в комбинация с истински коти (и средна надм. вис. >500м) нещата при изравнението леко се изкривяват, ако не се внимава. И вместо да се повиши точността, се случва обратното.
Има, разбира се, възможност да се работи в лок. КС и истински коти. Постига се като се увеличат полуосите на елипсоида със стойност близка до ср. надм. височина на обекта: Редактиране->Параметри на изравнение->Опции->Ho=500(да речем). Работейки в Софийска или 1970г. следва Ho=0, защото корекците за проекция и за надм. вис. са с обр. знак и леко се компенсират, а и те са заложени при опр. на координатите на дадените точки. По темата има какво още да се изяснява, но много се отклоних.
Надявам се да съм бил полезен на автора, въпреки че отдавна сигурно си е решил проблема.