LEICA: Разтоварване на измервания от т. станция -> ТПЛАН
Публикувано на: Чет Дек 13, 2007 8:16 pm
Предполагам знаете за т. нар "маски" (format files), благодарение на които можете да указвате какво точно и в какъв вид да се свали от тоталната ви станция.
Направил съм два такива файла, които разтоварват измерванията в *.dpi, а дадените точки в *.kor.
- Изтегли DPI.frt
- Изтегли KOR.frt
Преди всичко искам да уточня, че трябва да се спазва определена методика при полската работа, която създава известно неудобство, но съвсем не е лишена от логика.
Уговорката, която правим е че след като ориентирате инструмента, трябва да направите повторно записи към ориентиращите точки, било то в MEASURE или в STAKE OUT. Записите на ъглите преди изчислението на ориентацията, (естествено) са при произволно положение на "хоризонталния кръг". След като инструмента определи ориентировъчното неизвестно, той "завърта" кръга и от този момент нататък, всички ъгли вече са посочни.
Така че, ориентирате и наново хващате ориентиращите точки.
По същество: отваряте Data Exchange Manager на LeicaGeoOfficeTools, браузвате паметта на инструмента си и там в системната директория Format Files, дръпвате на две от празните позиции тези файлове, които съм качил тук.
След това при разтоварване на данни в падащия списък с изходни формати трябва да са се появили новите DPI и KOR.
Когато дръпнете "fixpoints" от някой джоб и изберете маската KOR, ще ви се разтовари нещо подобно:
Смятам че тук всичко е ясно.
Когато свалите "measurements" с маската DPI, ще получите файл, в който единствено трябва да добавите звездичките в края на всяка станция.
Свалят се всички записи, без значение в коя от програмите на инструмента са правени!
Има обаче една лека особеност. Когато правим обратна засечка - FREE STATION, се налага малко козметика в дпи-то. Както се разбрахме преди малко правим ориентацията и после записваме повторно. Например, на картинката по-долу, ЛТ1 ще я засичаме от ПТ101 и ПТ505. В програмата FREE STATION съм взел по две положения към всяка от ориентиращите точки. Сметнал съм засечката и съм ги взел повторно. В дпи-то над записа на станцията се появяват паразитно "неориентираните" записи преди изчислението на засечката. Те трябва да се изтрият, добавяте звездичките и се хвърляте към ТПЛАН-а.
Ако има някакви въпроси питайте.
П.П.
Всичко написано по-горе се отнася за тотални станции от серията TPS (TCR)!
Направил съм два такива файла, които разтоварват измерванията в *.dpi, а дадените точки в *.kor.
- Изтегли DPI.frt
- Изтегли KOR.frt
Преди всичко искам да уточня, че трябва да се спазва определена методика при полската работа, която създава известно неудобство, но съвсем не е лишена от логика.
Уговорката, която правим е че след като ориентирате инструмента, трябва да направите повторно записи към ориентиращите точки, било то в MEASURE или в STAKE OUT. Записите на ъглите преди изчислението на ориентацията, (естествено) са при произволно положение на "хоризонталния кръг". След като инструмента определи ориентировъчното неизвестно, той "завърта" кръга и от този момент нататък, всички ъгли вече са посочни.
Така че, ориентирате и наново хващате ориентиращите точки.
По същество: отваряте Data Exchange Manager на LeicaGeoOfficeTools, браузвате паметта на инструмента си и там в системната директория Format Files, дръпвате на две от празните позиции тези файлове, които съм качил тук.
След това при разтоварване на данни в падащия списък с изходни формати трябва да са се появили новите DPI и KOR.
Когато дръпнете "fixpoints" от някой джоб и изберете маската KOR, ще ви се разтовари нещо подобно:
Смятам че тук всичко е ясно.
Когато свалите "measurements" с маската DPI, ще получите файл, в който единствено трябва да добавите звездичките в края на всяка станция.
Свалят се всички записи, без значение в коя от програмите на инструмента са правени!
Има обаче една лека особеност. Когато правим обратна засечка - FREE STATION, се налага малко козметика в дпи-то. Както се разбрахме преди малко правим ориентацията и после записваме повторно. Например, на картинката по-долу, ЛТ1 ще я засичаме от ПТ101 и ПТ505. В програмата FREE STATION съм взел по две положения към всяка от ориентиращите точки. Сметнал съм засечката и съм ги взел повторно. В дпи-то над записа на станцията се появяват паразитно "неориентираните" записи преди изчислението на засечката. Те трябва да се изтрият, добавяте звездичките и се хвърляте към ТПЛАН-а.
Ако има някакви въпроси питайте.
П.П.
Всичко написано по-горе се отнася за тотални станции от серията TPS (TCR)!