Здравейте, бирата явно вече е на моя сметка , благодаря Ви за изчерпателния отговор!
Разбрах всичко за какво става въпрос, но моля да ме извините за оскъдната информация, която бях подал - просто с толкова разполагам. Между другото тези координати ги имам от една скица за имот находящ се в кв. Княжево на София и много правилно сте се ориентирали, само че не ми е ясно защо държавата ми издава официален документ с непълни данни, от което излиза че тази скица е "МИКИ МАУС" (нещо като тези дтедските ушкимски пари в игрите)!!!!! И понеже съм си много любознателен бих искал да попитам от къде мога да разбера точно кодовете за различните райони или ако не Ви представлява трудност бихте ли ги побликували тук, като си мисля, че доста хора биха имали полза от тях!
Благодаря Ви още веднъж за бързата реакция
Трансформиране на координати 1970-1950-WGS 84
Ами К9 до колкото схващам е някакъв вид кодировка за различните райони и градове, та за това ми е мисълта, иначе бих пуснал отделна тема, но не ми идва как точно да я формулирам, а смятам че тук в тази е доста подходящо да се обяснят тези неща за тези които се интересуват от тази програмка.
Поздрави и успех!
Поздрави и успех!
-
- administrator
- Мнения: 147
- Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
- Местоположение: Пловдив
- Обратна връзка:
tony553, сега действащата коорд.система в БГ е разделена на 4 зони. Нещо като 4 различни координатни системи. Между две съседни зони има около 20км застъпване. Възможно е (както в твоя случай) едни и същи стойности на координатите да попаднат на две отделни места, затова зоната е задължително да бъде указана. Ето нагледно какво представляват четирите зони К3,К5,К7 и К9:
Отделно в повечето софтуери, за да се избегне излишното натрупване на данни в CAD или ZEM файловете се използва референтно число , което прибавено към "мики маус" координатите , дава истинските стойности на координатите. Ето и пример от CAD файл:
а отделните обекти във файла са представени с редуцираните координати:
LAYER CADASTER
P 12 12000121 93.830 111.180 0.000 7 0 0 0 0 0 0 0 0 "" 30.10.2004 0
P 12 12000122 103.330 77.720 0.000 7 0 0 0 0 0 0 0 0 "" 30.10.2004 0
P 12 12000123 88.740 151.850 0.000 7 0 0 0 0 0 0 0 0 "" 30.10.2004 0
P 28 28000003 99.120 110.690 1.000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 "" 30.10.2004 0
може би това е едната причина при теб да попаднат не пълни координати.
А може и умишлено да се изпускат първата, или първите две цифри, доскоро нали беше секретна системата...
Отделно в повечето софтуери, за да се избегне излишното натрупване на данни в CAD или ZEM файловете се използва референтно число , което прибавено към "мики маус" координатите , дава истинските стойности на координатите. Ето и пример от CAD файл:
Код за потвърждение: Избери целия код
REFERENCE 4649400 8623100
LAYER CADASTER
P 12 12000121 93.830 111.180 0.000 7 0 0 0 0 0 0 0 0 "" 30.10.2004 0
P 12 12000122 103.330 77.720 0.000 7 0 0 0 0 0 0 0 0 "" 30.10.2004 0
P 12 12000123 88.740 151.850 0.000 7 0 0 0 0 0 0 0 0 "" 30.10.2004 0
P 28 28000003 99.120 110.690 1.000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 "" 30.10.2004 0
може би това е едната причина при теб да попаднат не пълни координати.
А може и умишлено да се изпускат първата, или първите две цифри, доскоро нали беше секретна системата...
bpfc 4 life
Благодаря за търпението да обясните
Пръвата част е ок! - доста добре нагледно се виждат зоните, но втората част за рефернтните числа не ми е ясно как се определят и с риск да стана досаден ще Ви помоля да го разясните малко по-простичко
П.С Иначе това за секретността, е малко като историята за нелегалната дейност на Тодор Живков - той се е крил, ама всъщност никой не го е търсил
Пръвата част е ок! - доста добре нагледно се виждат зоните, но втората част за рефернтните числа не ми е ясно как се определят и с риск да стана досаден ще Ви помоля да го разясните малко по-простичко
П.С Иначе това за секретността, е малко като историята за нелегалната дейност на Тодор Живков - той се е крил, ама всъщност никой не го е търсил
-
- administrator
- Мнения: 147
- Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
- Местоположение: Пловдив
- Обратна връзка:
Няма нищо сложно в референтното число. Ако за хиляди и милиони обекти от една кадастрална карта в текстовия формат CAD се изпишат пълните координати за всеки обект, файла ще е стане много голям, при това пълен с една и съща ненужна информация. Затова се избират 2 референтни произволни числа със стойност по-ниска от най-малките Х и У (с цел да няма отрицателни стойности) и координатите се редуцират с тях. Така във файла се записват координати от порядъка на 2-3-4 знака преди десетичната точка, а файла - съответно e 2-3 пъти по-малък. В горния пример ако събереш "болднатите числа" с референтните за Х и У - ще получиш истинаските координати.
4649400 + 93.830 = 4649493.830 .
4649400 + 93.830 = 4649493.830 .
bpfc 4 life
ОК значи ли, че 4 за Х и 8 и 9 за Y са константни числа за "великата к.с от 70г." и винаги се слагат отпред при 6-значно представяне на координати в зависимост от това в коя зона попада обекта ?m9ck написа: Тук си дал 6-цифрени стойности, а в КС 1970 те са 7-цифрени. Милионната цифра за ос "Х" винаги е 4 , независимо от зоната. За "У" е 8 (в зони К3 и К9) или 9 (в К5 и К7).
-
- administrator
- Мнения: 147
- Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:40 pm
- Местоположение: Пловдив
- Обратна връзка:
Да , точно така. 7-ите числа в У са просто номера на Гаусовота ивица при 3-градусовата Гаусова система. С думи прости 8-я и 9-я меридиан на изток от Гринуич минават през България. Повече инфо за координатните системи изпозвани в БГ , вкл и 1970 можеш да намериш в статията на Илия Йовев, публикувана и в нашия сайт:
http://www.geodesy-bg.net/index.php?id=21
http://www.geodesy-bg.net/index.php?id=21
bpfc 4 life
Значи tony553 щом обекта ти се намира в райoна на гр.София координатите обикновенно ще са ти в т.нар Софийска коор. с-ма ,която е редуцирана от коор. с-ма 1950г. и координатите ще са ти горе долу следните X= 44771.143 Y= 37486.811tony553 написа:Между другото тези координати ги имам от една скица за имот находящ се в кв. Княжево на София
Не би трябвало да е така защото на "МИКИ МАУС" - скицата поне това пише, че е в координатна с-ма от 70г.bobets написа: Значи tony553 щом обекта ти се намира в райoна на гр.София координатите обикновенно ще са ти в т.нар Софийска коор. с-ма ,която е редуцирана от коор. с-ма 1950г. и координатите ще са ти горе долу следните X= 44771.143 Y= 37486.811